9 Σεπ 2012

Εκπληκτική επίδοση της ομάδας Russian Bears Motorsport στις 24 ώρες της Βαρκελώνης.

Η ομάδα Russian Bears Motorsport είχε και τα δύο αυτοκίνητά της μεταξύ των καλύτερων της τελικής κατάταξης των 24 ωρών της Βαρκελώνης - Fermi Vélez Trophy. Επιπλέον, ένας από τους οδηγούς, ο Ιταλός Maurizio Mediani, έκανε τον καλύτερο χρόνο (1’51”046) των επίσημων δοκιμαστικών οδηγώντας την Ferrari με τον αριθμό 4.

Η Ferrari 458 Italia των Miguel Toril, Dimitry Samorukov, Boris Rotenberg, Maurizio Mediani και Sergey Zlobin κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο τέλος του αγώνα. Ο καταπληκτικός αγώνας τους δεν ήταν χωρίς δυσκολίες, οι οποίες λύθηκαν αποτελεσματικά από τους μηχανικούς της Baporo Motorsport. Παρά τα προβλήματα αυτά, κατάφεραν να μείνουν μεταξύ των πρώτων του αγώνα κατά τη διάρκεια του 24-ώρου συναγωνισμού.

Το άλλο αυτοκίνητο της ρωσικής ομάδας, το Seat Leon Supercopa (αριθμός 32) των Viacheslav Maleev, Mikhail Maleev, Kiril Ladygin, Pol Rosell και Joan Vinyes ήταν, επίσης, σε ένα εξαιρετικό επίπεδο στην Καταλανική πίστα. Ήταν επικεφαλής της κατηγορίας τους κατά τη διάρκεια του 24-ώρου (6οι στην τελική κατάταξη), διατήρησαν ένα πολύ σταθερό ρυθμό και έμπαιναν στα πιτ μόνο όταν ήταν προγραμματισμένο: να ανεφοδιαστούν με καύσιμα ή να αλλάξουν ελαστικά ή οδηγούς. Συνολικά, δεν έχασαν καθόλου χρόνο που θα μπορούσε να επηρεάσει την απόδοσή τους.

Σύμφωνα με τον Abel Algué, υπεύθυνο από τη Baporo Motorsport και γενικό συντονιστή της ρωσικής ομάδας στις 24 ώρες της Βαρκελώνης, ο αγώνας πήγε πολύ καλά: Νομίζω ότι έχουμε δείξει πόσο μεγάλη ομάδα είμαστε. Αντιμετωπίσαμε τα προβλήματα τέλεια αντιδρώντας γρήγορα και εργαζόμενοι σκληρά, ειδικά όταν φαινόταν ότι θα μπορούσαμε να χάσουμε τον αγώνα με τη Ferrari. Αυτός ο 24-ωρος αγώνας ήταν πολύ δύσκολος, αλλά βλέποντας τα αποτελέσματα είναι προφανές ότι όλες οι προσπάθειες ανταμείφθηκαν.

Οι Ρώσοι οδηγοί, οι περισσότεροι από τους οποίους συμμετείχαν πρώτη φορά σε ένα τέτοιο σκληρό αγώνα, ήταν ικανοποιημένοι με τα αποτελέσματα και πρόθυμοι να επαναλάβουν την εμπειρία.

Γραφείο Τύπου Russian Bears Motorsport

Τελική κατάταξη των 24 ωρών της Βαρκελώνης - Fermi Vélez Trophy.

Scratch:

1.-Lapidus Racing (McLaren MP4-12GT3) 640 γύροι, 2.-Russian Bears Motorsport (Ferrari 458 Italia GT3) 4 γύρους πίσω, 3.-ARC Bratislava (Porsche 997 Cup) 7 γύρους πίσω … 6.-Russian Bears Motorsport (Seat Leon) 20 γύρους πίσω.

Κατηγορία A3T:

1 -. Russian Bears Motorsport (Seat Leon) 620 γύροι, 2 -. Zengo Motorsport (Seat Leon) 7 γύρους πίσω, 3 -. RCA Racing (Seat Leon) 42 γύρους πίσω.