27 Μαρ 2011

GP Αυστραλίας - 3ος ο Vitaly Petrov!

Link: GP Αυστραλίας - 3ος ο Vitaly Petrov!

Ξεκίνησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα F1 με πρώτο Grand Prix αυτό της Αυστραλίας το οποίο πραγματοποιήθηκε σήμερα. Η ευχάριστη έκπληξη του αγώνα μπορεί να θεωρηθεί η τρίτη θέση του Vitaly Petrov (και το πρώτο podium στην καριέρα του στη Formula 1). Ο οδηγός της Renault εκκινούσε από την 6η θέση αφού στις κατατακτήριες δοκιμές χθες τα πήγε πολύ καλά πετυχαίνοντας την καλύτερή του απόδοση μέχρι τώρα.

Κατά τη διάρκεια των πρώτων γύρων κατάφερε να ανέβει στην 3η θέση προσπερνώντας τους Button & Alonso και κάνοντας ένα πολύ καλό αγώνα και ακολουθώντας στρατηγική 2 πιτ στοπ κατάφερε να διατηρήσει τη θέση μέχρι το τέλος περνώντας στην Ιστορία ως ο πρώτος ρώσος οδηγός που ανεβαίνει στο podium σε αγώνα Formula 1.

Ο έταιρος οδηγός της Renault, Nick Heidfeld, εκκινούσε από την 18η θέση αλλά δέχτηκε ένα χτύπημα στον 1ο γύρο. Με πληγωμένο αυτοκίνητο και ακολουθώντας επίσης στρατηγική 2 πιτ στοπ, τερμάτισε τον αγώνα στην 14η θέση. Μετά την ακύρωση των δύο Sauber, ανέβηκε στην 12η θέση.

Vitaly Petrov - 3ος:

Είμαι ευτυχής που βρίσκομαι στο βάθρο, ειδικά μετά τον χειμώνα που είχαμε ως ομάδα, ο οποίος ήταν πολύ σκληρός. Ακόμη και κατά τη διάρκεια των δοκιμών δεν ξέραμε πραγματικά πόσο ανταγωνιστικοί ήμασταν σε σύγκριση με τους άλλους, αλλά συνεχίσαμε την προσθήκη νέων εξαρτημάτων στο αυτοκίνητο αυτό το Σαββατοκύριακο, και δούλεψαν αρκετά καλά. Έκανα ένα καλό ξεκίνημα σήμερα, το οποίο ήταν πιθανώς το κλειδί για τον αγώνα μου, γιατί με έφερε μπροστά από τους Alonso και Button, και ήμουν σε θέση να τρέξω με καθαρό πεδίο μπροστά και να πιέσω, φροντίζοντας παράλληλα τα ελαστικά μου. Η στρατηγική μας των δύο πιτ στοπ ήταν σαφώς η σωστή απόφαση και την κάναμε να δουλέψει. Έχω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους στην ομάδα για την τόσο σκληρή εργασία και για την υποστήριξη τους στη διάρκεια του χειμώνα. Το αποτέλεσμα αυτό είναι για όλους μας και είμαι απόλυτα εκστασιασμένος.